Тема уроку. Б.Лепкий «Цвіт щастя».Прагнення кожної людини бути щасливою

. Б.Лепкий «Цвіт щастя».  Прагнення кожної людини бути
                      щасливою
Мета: проаналізувати твір «Цвіт щастя», дослідити реальне й уявне в новелі,
            розкрити внутрішній стан; істинні та фальшиві цінності на дорозі до
            щастя; розвивати логічне мислення, пам’ять, творчу уяву, вміння  
            виділити головну думку, грамотно висловлювати власні роздуми про
            щастя; виховувати пізнавальний інтерес, прищеплювати риси доброти,
            чуйності, щирості.
Обладнання. книга Б.Лепкого, ілюстрації до новели «Цвіт щастя»,      презентація до уроку.
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
Учитель. Щастя… Що потрібно для того, щоб бути щасливим? Це вічні питання, на які кожен шукає власної відповіді. Та допомагають нам у розкритті цієї проблеми твори багатьох письменників, яких також хвилюють ці питання. І один із творів ми розглянемо сьогодні на уроці.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Тема уроку. Б.Л. «Цвіт щастя» Прагнення кожної людини бути щасливою» (записати в зошити) 

   Наше завдання: проаналізувати твір, розкрити шляхи, якими ішов наш герой до щастя, дослідити реальне й уявне в новелі, висловлювати власні роздуми про щастя людини, будемо говорити про вічну тему.

ІІІ. Робота над темою уроку.

Легенда про щастя   
  слайд 2



  слайд 3

     Стверджують, що щастя перебувало в золотистому, щільно стуленому пупянку тюльпана. Ніхто не міг дістатися до нього, хоча й намагалися: хто – силою, хто – хитрощами, хто – заклинаннями. І йшли до тієї квітки старі й молоді, здорові й каліки, ішли царі зі шляхетним почотом і жебраки з торбами, ішли багатії – марнотрати й злидарі без гроша за душею. Натовп біля квітки збирався і згодом розходився ні з чим.
     Та ось одного разу ішла луками натомлена тяжкою працею бідна жінка, вела за руку свого маленького сина. Їй хотілося бодай подивитися на пупянок чарівної квітки щастя, якого вона так і не бачила за все своє життя.
     Жінка тихенько із завмиранням серця наблизилася до квітки. Раптом її хлопчик, побачивши пупянок, дзвінко й голосно, як може лише дитина, розсміявся.
     І сталося диво! Тієї самої миті пуп’янок розкрився. Те, що не вдалося зробити ні силою, ні хитрощами, зробив веселий безтурботний сміх.
         Дорослому часом  важко збагнути, що не все можна купити за гроші, не все можна здобути хитрощами. По-справжньому щасливою може бути лише дитина: їй так небагато для цього треба.

     Підтвердженням цієї розповіді є епіграф уроку.

Слайд 4  Щастя дитини – єдине щастя на землі.

                                                                        Я.Чепіга.
Мікрофон
Учитель. Як на вашу думку, що таке щастя? (діти відповідають здоровя, улюблена робота, родина, гроші, дружба, багатство, добро, любов, радість, наполегливість…). Отже, кожен розуміє його по-своєму.

Слайд 5  Отже, кожен розуміє його по-своєму.

Учитель Як же пояснюють словники значення слова «щастя»

Слайд 6 Щастя –
               Щастя –

Учитель Розкриваючи цю тему, автор звертається до жанру новели
( у словниках, запишемо у зошити)
  Слайд 7 

Новела – (від латинс. «новий») – це невеликий прозовий твір про незвичайну подію з життя головного героя з несподіваним фіналом.
Учитель.
Отже, для кожної людини щастя своє, а сам зміст цього поняття змінюється протягом життя. Як і в нашого героя новели. Читаючи твір, ми ознайомилися про красиву історію чистої і наївної дитячої душі.

17
Робота над текстом твору.
1.     Про який цвіт почув хлопчик від матері і зацікавився ним? (такий цвіт, що його тяжко знайти. Дуже гарний . Як дивитися на нього, то на серці стає весело)
2.     Яке бажання зявилося у малої дитини? (мамо, я хочу того цвіту. Скажи, де росте? Піду й принесу його для вас і для себе) маля без роздумів вирушило на пошуки.
3.     Чим пояснити, що хлопчик буде розшукувати квітку щастя не тільки для себе, а й для мами? (хоче зробити щасливим не тільки себе, а й маму. Щастя не той, хто бере, а той, хто дає.)
4.     Чому, на його думку, люди не могли нарвати квітів щастя?(Бо не знають, як туди дістатися. А я знаю і піду, щоб тільки ранок скорше)
5.     Зачитайте, як допомагає природа, оживлена уявою головного героя, у     пошуках цвіту щастя. (ходи, ходи до мене. Не бійся. Я занесу тебе аж на другий берег, де цвітуть цвіти щастя. І він ступає у воду...)
6.     Чим закінчилася його подорож? (хворобою, ліжком) зачитати
7.     Про що свідчить перемога хлопця над власною хворобою? (завдяки молодому організму, наполегливості, має велику силу волі, віра, бо сім'я була віруючою, молитвами прохала одужання сина).
8.     Які зміни відбулися в хлопця, коли той став дорослим? (русявого хлопця немає. Замість нього ходить по світі мужчина... і знає, що ніякої квітки щастя нема і не може бути. Він це знає.
9.     Чому вже дорослий хлопець продовжує пошуки квітки-щастя? (бо він вірить, що щастя є на світі, віри не втратив. З роками кожен із нас має зберегти віру у дива - тільки тоді вони траплятимуться).
10. А чи є квітка насправді?(щастя - це не квітка, його не можна зірвати, спіймати, втримати, росте не за далеким озером, а  всередині нас. Вміння спілкуватися, робити інших щасливими,  вміння жити в гармонії із собою - це той добрий грунт, на якому  виростає квітка щастя. Мабуть, саме до такого висновку автор нас і підводить.
11. Як ви вважаєте, чи знайде наш герой квітку-щастя? (така  людина, як наш герой, здатна здобути щастя, про це свідчать риси  його характеру.




Слайд 8 
Риси характеру хлопчика

             турботливий                            допитливий
 


               Риси характеру              мрійник, фантазер
наполегливий                    хлопчика

        Здатний до почуттів,
                     цілеспрямований                        співпереживань 

Фізкультхвилинка                                              ^

Якщо для вас цінність, ви присідаєте, якщо ні, то стоїте.

Добро, зло, правда, кривда, людяність, егоїзм, співчуття, щирість,  лицемірство, хитрість.

Учитель. Вдома було завдання написати твір-мініатюру на тему: і «Яким я уявляю людське щастя?» (послухаємо)
Ми говорили про те, яким шляхом прагнув здобути щастя наш  герой. А перед нами записані різні шляхи, за допомогою яких люди  прагнуть бути щасливими.

Слайд 9 Шляхи, за допомогою яких люди намагаються стати щасливими.

       Назвати, на вашу думку, які є фальшивими.
Пізнання себе, прощення, високе становище у суспільстві, багатство, гроші добрі вчинки, допомога ближнім, сила волі, хитрощі, зрада, брехня, підступність, самопожертва.
Учитель. Кожна людина прагне бути щасливою та кожен шукає свою дорогу до щастя. Який би ви не обрали шлях, пам'ятайте: не можна своє щастя будувати на горі іншого. Тільки гой щасливий, хто другому не заздрить, а дякує Бога за те, що він йому послав.
Учитель. В декількох словах порівняйте розуміння щастя героями вивчених творів Олекси Стороженка «Скарб» і Б. Лепкого «Цвіт щастя» ( хлопчик із твору «Цвіт щастя» прикладає зусилля знайти квітку щастя, у пошуках щастя, а Павлусь із «Скарбу» мріяв, щоб його сам знайшов скарб, дбав лише про себе - смачно поїсти, полежати на печі).
Учитель. Діти, які ви виписали прислів'я вдома про щастя. (зачитуємо)
Діти, що ж таке символ? (у словниках)  Слайд 10



20
Словесне малювання. У вигляді якого символу ви зобразили б щастя?
( сонце, птах, струмок, зірка, серце і т.д.)
Слайд 11 Зображення малюнків


Творче завдання. Скласти квітку -щастя, на пелюстках якої зазначити



складові щастя.
21
           живи чесно
не заздри               щастя                   виключай образи,
                                                                             гордість, гнів
     працюй на користь                                допомагай іншим
     роби добро

Слайд 12  Перед вами вислови про щастя! Які ви взяли б із собою.

Один із них запишіть (на вибір)
               Поетична хвилинка        Слайд 13


Яке велике щастя – просто жити
Стрічати радо кожен день новий
Любити світ і всіх людей любити
Та відчувати вітерець легкий
І чарівну красу навколо себе,
 І чути сум і радість у піснях
Летіти в мріях у високе небо
Немов казковий легкокрилий птах
Яке це щастя – сонце зустрічати
Любити й дивуватись кожну мить.
Красу землі всім серцем відчувати,
Яка навколо радісно бринить
Яке велике щастя просто жити…
                                Сенкан      Слайд 14



Щастя
бажане, очікуване
мріємо, прагнемо, чекаємо
бажання бути потрібним людям

доля

Учитель. Отже, ми повинні робити добрі вчинки, допомагати потребуючим, сумлінно виконувати свої обов'язки перед близькими, державою, суспільством, Господом. Це істинне щастя на землі.
V.             Домашнє завдання (на дошці).
Скласти анкету на тему «Щастя» для І групи.
Написати твір на тему: « Найщасливіший випадок у моєму житті»
для II групи

VІ. Виставлення оцінок.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

В гостях у казки за творчістю І.Я.Франка

Тема уроку . Роль української пісні в життєвій і творчій діяльності Раїси Кириченко